Det var i början av maj som Värnamo Nyheter skrev om att Joakim Rosén troligen skulle lämna Värnamo. Någon dag efter det att artikeln publicerats så bekräftade Värnamo GIK att forwarden skulle sluta. Nu är det klart vad 25–årige Joakim Rosén ska göra framöver.

Joakim Rosén har anställts av sin moderklubb Troja/Ljungby som ungdomsadministratör och LIU–ansvarig. LIU är en lokal idrottsutbildning som Troja driver tillsammans med Sunnerbogymnasiet.

Relaterat till artikeln

”Joakim är en 25–årig Ljungbykille, har utbildats som spelare på vårt NIU och har de senaste säsongerna spelat i Värnamo. Han har även en 3–årig universitetsutbildning på Linnéuniversitetet i Växjö inom coaching & sport management. En bra lösning med en halvtidstjänst, som gör att vi kommer att fördela föreningens åtaganden och arbetsuppgifter på ett annat sätt”, säger Trojas klubb– och sportchef Daniel Håkansson till klubbens webbplats.