Värnamo Södra åkte snöpligt ur division tre och är klart för spel i division fyra nästa säsong.

Efter den blytunga säsongsavslutningen var huvudtränaren Jonas Liljeqvist osäker på om han ville fortsätta i klubben.

– Det måste ske förändringar om klubben ska klara av att etablera sig i trean. Det måste finnas en tydlighet med vad vi vill, och det gäller både spelarna och föreningen. Vi gick från att vara ett topplag i division fyra till att bli en division tre-klubb genom en friplats. Den förändringen gör att allt förändras. Då måste man veta vad den förändringen kostar i tid och energi och den träningsmängd som krävs, sa Jonas Liljeqvist till VN-Sporten då.

Nu står det klart att Jonas Liljeqvist och assisterande tränaren Christian Carlsson förlänger med Värnamo Södra och har hand om laget även 2018.

– Vi är otroligt glada att vi lyckas förlänga med Jonas och "Crille" som båda har uttryck en otrolig revanschlusta efter denna säsongens degradering från division tre. Vi är också glada att kunna förlänga med två riktiga "södraiter" som brinner för klubbens fortsatta utveckling, säger Värnamo Södras sportchef Göran "Wille" Johansson till klubbens hemsida.