HillerstorpÅklagaren ansåg att 17-åringen skulle dömas för grov misshandel, men rätten menar att 17-åringen blev kraftigt provocerad av målsägande och dömer honom för misshandel av normalgraden.
MarieholmEfter tio år med återkommande julmarknader i Gamla fabriken i Marieholm var intresset större än någonsin i år från både utställande hantverkare och besökare.
Ett vanligt träd i våra parker och i många trädgårdar och som kan användas till mycket är lind (Tilia). Det finns många olika arter och sorter. Bland annat kan de användas i sallader eller så kan du göra te av lindens blommor.
Som journalist kan man bli kallad både för det ena och det andra. ”Feministiskt yrväder” har jag bara titulerats en gång, och nej... det var inte med någon positiv ton.
Artikel 2 av 9
Laget föll – men Mathilda trivs i sin comeback: "Jag njuter"