Jönköping/HuskvarnaPolisens insats fortsatte andra dygnet av motormässan på Elmia. Under påskaftons kväll rörde sig mycket folk i Jönköping.
– Det är mycket bilar på parkeringen vid Asecs men även vid XXL, sa Tommy Thorngren, kommunikationsansvarig för polisens kommendering kring mässan, på lördagskvällen.
JönköpingPolisen hade siktet inställt på att stoppa streetrace när bilentusiaster samlades i Jönköping – och natten till söndagen lyckades man också göra så.
Lördagskvällen blev den kväll som polisen hade mest att göra i samband med motormässan i stan. Då omhändertog flera fyllerister, en person misstänks för misshandel och ett sexuellt ofredande anmäldes. Söndag och måndag var betydligt lugnare.
JÖNKÖPINGDriftingproffset Ken Block och bilbyggaren Aaron Kaufman är båda superstjärnor. Men de får ursäkta, den största hjälten och stjärnan på motormässan på Elmia är 15-årige Kevin Karlsson.
Han lider av en obotlig muskelsjukdom men har byggt om och designat en Volvo 740.
JönköpingMotormässan på Elmia i Jönköping slog upp portarna på långfredagens förmiddag och besökarna började rulla in från E4. Se i tv-klippet hur trafikläget såg ut strax efter att mässan öppnat.
JÖNKÖPINGStora motorkändisar gästar årets motormässa på Elmia och när dörrarna slogs upp på långfredagen stod besökarna i kö. Även på lördagen var det högtryck på mässan.
– Förhoppningen är att slå förra årets publiksiffra på 84 000, säger marknadschef Fredrik Bjerngren i tv-klippet i artikeln.
Här kan du läsa om några av godbitarna på mässan i helgen och följa vårt livebildspel från mässan under långfredagen.
JönköpingKanske var du en av de 480 000 som såg polisens informationsfilm på Facebook inför motormässan 2015? Då: tung musik, coola brillor med dito mustasch och en stegrande polisbil. Nu kommer uppföljaren inför 2019 års mässa: fyrhjulsdrift, optimerad boxermotor, 330 häst, noll till hundra under fem – och varning för starkt språk!
JÖNKÖPINGAnders Nilbratt från Vättersnäs har ett brinnande intresse för mopeder. Två av dem ska han ställa ut på den stundande motormässan på Elmia.
— Min första moped jag köpte var en begagnad Rex för 47 kronor. Året var 1961, säger han.
GislavedFlera år med huvudvärk, illamående och lugnande läkarbesked var i själva verket en missbildning och en tumör på hjärnan som under hösten ledde till ett livshotande tillstånd för 16-åriga Leilani Campbell.
Nu har hennes mamma anmält händelsen till Inspektionen för vård och omsorg, och länssjukhuset Ryhov har gjort en anmälan enligt Lex Maria.
VärnamoEn stor stöld av mobiltelefoner och surfplattor skedde i hemtjänstens lokaler i Värnamo natten mot söndagen. För personalen blev morgonen problematisk eftersom telefonerna används som nycklar till brukarna.
ReftelePlanerna för nya lägenheter i Reftele går framåt. Ett detaljplanearbete är påbörjat och nu berättar Gislavedshus vd hur lägenheterna ska se ut - och hur många de blir.