– Vi hyr en liten lokal av kommunen, men den rymmer bara 40 personer, säger föreningens ordförande Per Tevebring.

Han är bekymrad över föreningens framtid, eftersom bristen på en tillräckligt stor lokal gör att medlemmarna inte kan vara med på alla aktiviteter. Föreningen har idag 1000 medlemmar, men många av dem är passiva.

När föreningen ska samlas till månadsmöte hyr de Missionskyrkans församlingshem. Då brukar det komma 150 personer.

– Men på senare tid har lokalen ofta varit upptagen och då har vi inte kunnat ha våra möten, säger Per Tevebring.

Risken är nu att föreningen tappar medlemmar på grund av lokalbristen. Föreningen tänker därför uppvaktat kommunen med en skrivelse för att få hjälp att lösa lokalfrågan.

– Vi behöver en lokal som rymmer i alla fall 150 personer, så många som brukar vilja komma på våra månadsmöten, säger Per Tevebring.

Han hoppas nu att lokalfrågan ska lösa sig så att alla medlemmar som vill ska kunna delta i föreningens olika programpunkter och möten. Bland aktiviteter som föreningen erbjuder finns olika kurser i bland annat textilslöjd och näversöm, stickkafé och vinprovning.

PRO