Två kvinnor, 18 och 20 år gamla, sitter häktade misstänkta för mordet på 21-åriga kvinnan i Vetlanda. De båda nekade längre till mord och gravfridsbrott, men senare erkände 20-åringen att hon slagit kvinnan, men att det inte var meningen att hon skulle dö. Hon erkände då även gravfridsbrott.
Fram tills nu har det varit tyst från 18-åringens advokat Mikael Svegfors som inte velat kommentera sin klients inställning.
Annons
Annons
Nu berättar han dock för SVT Jönköping att 18-åringen har upplevt tvång i samband med händelsen.
– Min klient har inte medverkat i eller ens varit medveten om huvudbrottet, beroende på berusning. Medveten blir hon först senare under natten. När det gäller brott mot gravfriden så har hon uppmanats att bära och av rädsla känt sig tvingad att medverka, säger Mikael Svegfors till SVT.
Enligt kammaråklagare och förundersökningsledare Adam Rullman ändrar det inte misstankarna mot henne.