Annons

Annons

Annons

Gnosjö landsbygd sydost

Så ska temaparken staka ut planen för framtiden: ”Är som ett litet samhälle”

Med hjälp av en nyanställd arkitekt samt ett nederländskt företag, som tidigare har anlitats av Kolmården och Astrid Lindgrens Värld, ska High Chaparral staka ut framtiden för parkens fysiska utformning. I vår börjar Smålandsstenarbon Claudia Bartelsson arbeta som park- och fastighetschef.

– High Chaparral är som ett litet samhälle, säger Claudia Bartelsson, som i nuläget arbetar med samhällsplanering på Gislaveds kommun.

Text

High Chaparral låter nu skapa en plan för hur temaparken ska byggas ut framöver. Som en del i detta arbete anställs Claudia Bartelsson som park- och fastighetschef.

Bild: Hanna Eklöf, Pressfoto

Annons

Nu har High Chaparral anställt en ny kompetens till temaparken. Den 1 mars nästa år börjar Claudia Bartelsson arbeta som park- och fastighetschef.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på vn.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan