Annons

Annons

Annons

Hillerstorp

Hit flyttar snart ett hundratal barn in – se alla bilderna på Hillerstorps nya förskola

Nu börjar byggandet av den nya förskolan i Hillerstorp att gå in i sitt slutskede. Tidningen fick en rundvisning i det som ska bli den största förskolan i länet.

– Detta är en jättesatsning. Det känns fantastiskt roligt att se det i verkligheten, säger teamchef Susanne Millberg, som har varit med i planeringen från allra första början.

Text

Linda Johansson, förskolerektor, Tobias Friman, platschef på Lagans Byggnads AB, och Susanne Millberg, teamchef, visar runt på området.

Bild: Hanna Eklöf

Annons

För snart ett år sedan togs det första spadtaget på 60 miljonerssatsningen som ska bli Storå förskola. Sedan dess har de tre huskropparna, som binds ihop av en restaurangdel, vuxit fram mer eller mindre parallellt med Vernums nya lägenheter på andra sidan Sunds väg i närheten av Storåvallen i Hillerstorp.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan