Zsuzsánna Katalin och István Szabó, 46 och 47 år, Gislaved har köpt huset på Hårdahall 2 i Anderstorp av säljaren Käte Lis Stegner. Köpesumman blev 525 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i september 2022. Huset byggdes 1981 och har en boyta på 78 kvadratmeter.
Tidigare under året såldes en tomt lite mindre än en kilometer därifrån, på Kärvaryd Sörabygget. Priset för den blev 700 000 kronor.
Annons
Annons
De senaste tolv månaderna har det sålts 1 bostäder i postorten Anderstorp. Priset per kvadratmeter är 6 731 kronor.
Priserna på bostäder i Gnosjö kommun i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 1,3 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Gnosjö kommun och -3 procents prissänkning i länet.
I snitt måste du betala 14 435 kronor per kvadratmeter i Gnosjö kommun, mot 20 776 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.