Annons

Annons

Annons

Valet 2022

Osynliga Miljöpartiet – under radarn i valrörelsen: ”Vår valrörelse har varit obefintlig”

Miljöpartiet i Gislaveds kommun har försvunnit från radarn inför årets kommunval, och engagemanget har lyst med sin frånvaro. Partiets nya förstanamn Volker Kelm förklarade i somras att han tvingades hoppa av sin kandidatur av personliga skäl – ändå står han fortfarande kvar som etta på listan.

– Vår valrörelse har varit obefintlig, konstaterar Peter Bruhn (MP).

Text

Miljöpartiets representant i Gislaved, Peter Bruhn, tror att det blir svårt att nå tillräckligt med röster för att behålla mandatet i fullmäktige. Partiets distriktsordförande Anna Isaksson hoppas på ett större lokalt engagemang de kommande mandatperioden.

Bild: Arkivbild, Sebastian Orre

Annons

Miljöpartiets nya förstanamn inför valet, Volker Kelm, berättade i mitten av juli öppet om att han omedelbart måste lämna sitt politiska engagemang, då ett av hans barn drabbats av cancer.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Därefter 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på vn.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan