Annons

Annons

Annons

Pandemin i Finnveden

Få vill ta nya covidvaccinet – men Jönköpings län sticker ut

Intresset för det nya covidvaccinet Nuvaxovid har hittills varit lågt i landet, men i Jönköpings län går man mot strömmen.

– Jag har ingen klar analys varför, men en orsak kan vara att alla vårdcentraler har haft tillgång till det, säger David Edenvik, biträdande smittskyddsläkare i Region Jönköpings län.

Text

David Edenvik, biträdande smittskyddsläkare i Region Jönköpings län, tror att det finns flera orsaker till att det nya covidvaccinet använts mer flitigt i just Jönköpings län.

Bild: Joel Wennerberg

Annons

42 procent av alla doser som getts av det nya covidvaccinet Nuvaxovid har delats ut i Jönköpings län. Det uppger Life Science Sweden som begärt ut siffrorna från Folkhälsomyndigheten.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på vn.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan