Annons

Annons

Annons

Lanna/Torskinge

Bybornas högsta önskan är en cykelväg – har kämpat i flera år: ”Det är med livet som insats”

Uppgiften om att Värnamo kommun vill hamna på kartan som en cykeldestination fick Havridaborna att sätta kaffet i vrångstrupen. I många år har de kämpat för en cykelväg utmed länsväg 152 mellan Lanna och Bredaryd men ännu har ingenting hänt.

– Vi kostar inte så mycket annars jämfört med de som bor inne i Värnamo. Kan vi inte då få lite säkra cykelvägar?

Text

Havridaborna vid vägs ände, eller åtminstone cykelbanans ände. Några hundra meter bort ligger bropassagen som de anser är så farlig att den bör byggas bort så fort som möjligt. Från vänster Lisa Eriksson, Josefine Eriksson, Axia Eriksson, Lissandra och Håkan Rickemark, Elisabeth Johansson, Helene Barkman, Annie Sköld och längst fram Folke Sköld med sin nya cykel.

Bild: Anette Wiik

Annons

Det var när Havridaborna härom veckan läste att Värnamo kommun planerar att stå som värd för en stor cykelkonferens som de reagerade.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan