Fem målningar med modellansikten och mycket färg sitter uppsatta efter varandra längs en vägg på Gummifabriken i Värnamo. Konstnären Davor Bosnic har nyligen hängt upp sina verk i biblioteket.
– Det är lite kul att titta på målningarna så här. De är mycket vackrare nu när de hänger tillsammans med rätt ljus. Man är stolt. Det är ju hemstaden och Gummifabriken.

Davor Bosnic målar helst figurativ konst - alltså målningar som föreställer något, till exempel den mänskliga kroppen.
Bild: Molly Berggren
Han började måla på hobbynivå, men har haft tankar och ambitioner att göra något seriöst av målningen.

Konstverken hänger i biblioteket på Gummifabriken i Värnamo.
Bild: Molly Berggren
Annons
Annons
– De senaste åren har jag satsat helhjärtat på det. Tanken är att ta sig till de stora gallerierna och till den stora konstscenen och då får vi börja här.
Under sommaren har Davor Bosnic haft mycket ledigt har därför kunnat lägga mycket tid på målningen.
– Jag har hunnit måla några timmar per dag. Det är lite så med konst och målning att det handlar inte bara om talang, utan du måste lägga ner träning och jobb.
Målningarna är ett resultat av det han tycker är roligt, snyggt och vackert. Verken på Gummifabriken är ansikten av modeller och mycket färg.
– Det är ganska mjuk realism. Det är tjejer som har uttryck. Jag vill ju förmedla och manifestera nåt gripande, en känsla hos dig som ser det här.

Bild: Molly Berggren

Bild: Molly Berggren
Hans främsta mål med konsten är att någon annan ska kunna njuta av den.
– Det ska vara dekorativt och vackert på väggen, det är det som är det främsta, säger Davor Bosnic.
Hans verk hänger på en vägg på biblioteket i Gummifabriken och är öppet för alla som vill komma och titta.
Annons
– Man hoppas på att det kommer så mycket folk som möjligt. Jag har förhoppningar om att ställa ut därnere på Gummifabriken också.
Annons
Han har även blivit utvald av ett brittisk galleri som gör en satsning på konstnärs talanger.
- Jag blev kontaktad av en scout och nu ska jag bli representerad utav dem i ett år, med utställningar och hemsida. Det är en bra väg uppåt. Det är alltid smickrande, säger Davor Bosnic.

Målningen med den turkosa färgen är Davor Bosnics favorit av de fem målningarna som hänger på Gummifabriken.
Bild: Molly Berggren

"Det ska vara dekorativt och vackert på väggen, det är det som är det främsta." säger Davor Bosnic.
Bild: Privat