Polisen larmades till Värnamo under söndagskvällen. En kvinna i 45-årsåldern ska ha slagit sönder rutor på sin ex-makes hus och omhändertogs av polis senare.

En kvinna misstänks för skadegörelse. OBS genrebild
Det var P4 Jönköping som först rapporterade om skadegörelsen på söndagskvällen.
Annons
Enligt uppgifter till radion skulle en kvinna i 45-årsåldern ha gett sig på en fastighet där hennes före detta make bor. Hon ska ha slagit sönder rutor till fönster och en altandörr.
Annons
Vid 23-tiden kunde inte Mikael Ehne, vakthavande befäl i polisregion Öst bekräfta detta, men sa visserligen att det fanns en patrull på plats i Värnamo vid tidpunkten.
På måndagsmorgonen berättar presstalespersonen Björn Öberg om händelsen:
– Det stämmer att kvinnan har åsamkat skador på fastigheten och vi lyckades få tag på henne under söndagskvällen. Hon omhändertogs misstänkt för skadegörelse och störande av allmän ordning. I samband med detta blev hon belagd med handfängsel. Däremot greps hon aldrig, säger Björn Öberg.
Han vill inte berätta vad kvinnan och den utsatte mannen har för relation.
– De känner varandra sedan tidigare, så mycket kan jag säga.