Annons

Annons

Annons

Annons

Gårö/Skogslund

Så mycket kostar skolmaten per elev

"Det blir roligare och smidigare att jobba och vi kommer att kunna erbjuda mer", säger kostchef Eldin M Salihovic.

Annons

11,92 kronor per elev och dag. Det är råvarukostnaden för skolmaten i Gnosjö kommun enligt budgeten. Förra året var den budgeterade råvarukostnaden 9,69 kronor per elev och dag, vilket innebär att summan som kommunen lägger på varje skolmåltid i år har ökat med drygt 23 procent, jämfört med 2018.

Läs vidare med Digital!

8 kri veckan i 8 veckor

Läs dina lokala nyheter för 8 kr/vecka i 8 veckor - du betalar 32 kr/månad. Därefter tillsvidare 129 kr/månad.

Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla lokala nyheter på vår sajt och nyhetsapp.
  • Läsarshoppen med mängder av erbjudanden – spara tusenlappar!
  • Nyhetsbrev med de senaste nyheterna – direkt i mejlen varje dag.

Annons

Annons

Till toppen av sidan