Annons

Annons

Annons

Simning

Värnamo SS simmade in pengar till diabetesfonden

Sponsorsimmet arrangerades i Värnamo under helgen. Fina 50 000 kronor samlades in till diabetesfonden.

100 000 kronor simmades in. Hälften av pengarna går till diabetesfonden och den andra hälften till klubben.

Sponsorsimmet arrangerades i Värnamo simhall i lördags. Det var 44 stycken Värnamo SS–simmare som simmade under en timme. På den tiden så kom de 125 000 meter och varje meter var sponsrad av olika sponsorer med 80 öre per meter.

Annons

Annons

Det var 44 stycken VSS–simmare som simmade under en timme, och på den tiden så kom de 125 000 meter. Varje meter var sponsrad av olika sponsorer med 80 öre per meter.

Det betyder att de simmade ihop 100 000 kronor. Hälften av pengarna går till diabetesfonden och den andra hälften till Värnamo simsällskaps ungdomsverksamhet.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan