Jag undrar hur Värnamo kommun tänker egentligen? För andra året i rad drabbas vi av bevattningsförbud!

Okej, det kan inte kommunen rå för att det inte regnar men om det nu är så viktigt att hela kommunen ska få sitt vatten ifrån Värnamo är det kanske dags att tänka ett steg längre.
Annons
Vi har en helt fantastisk vattentäkt i till exempel Lanna som ska skrotas och då undrar man ju varför? Är det inte bättre att ha vattentäkter på flera ställen så blir vi inte så sårbara vid torka? Beror det bara på att spara in personal som ska åka ut och serva dessa så är det väl lite väl kortsiktigt tänkt!
Annons
Nej, framförallt bör ni nog tänka om lite i det här fallet kära kommunbestämmande herrar och damer. Vi vill alla ha vatten och det kan vi få om ni behåller befintliga vattentäkter av god kvalité och skippar de dåliga, men framförallt lägg inte alla ägg i en korg!
En undrande Lannabo